Bästa boken just nu?

Det tycker åtminstone Ingalill Mosander, Aftonbladets ledande bokjournalist. Så här skrev hon om Drakens år under rubriken ”Ingalill Mosander väljer de bästa böckerna just nu”:

”En man står på taket till Ikea i Västerås och skjuter ihjäl en väktare på marken. Det är upptakten till en mycket skickligt komponerad, spännande berättelse som växlar mellan internationell storpolitik och svensk vardagsdramatik.

Och mitt i alltihop den sympatiska kriminalinspektören Elina Wiik. Kan hon inte få sin Martin i nästa bok?”

Drakens år recenserades också i SvT:s Gomorron Sverige, av Magnus Utvik. Han var lite mera ljummen och trots att han betraktade undertecknad som en skicklig författare, ansåg han att jag famnat över lite för mycket, med tanke på de olika parallellhistorierna i boken.

De olika berättarlinjerna i boken hade dock inte andra recensenter problem med. Under rubriken ”En thriller av hög klass” skriver vlt:s anmälare så här om de parallella spåren: ”Det låter rörigt men det är det inte. Thomas Kanger skriver väl och fångar läsarens intresse från de första sidorna. Det finns inga oklarheter, bara en intressant berättelse.”

Sedan fortsätter hon: ”Ofta kommer jag på mig själv med att längta efter att boken inte ska ta slut. Inga partier är sega. Det är en thriller av hög klass när berättelsen tar med oss utomlands.”

I Sydsvenska skriver John-Henri Holmberg under rubriken ”Kanger leker med kontrasterna” att han undrade ända in i det sista hur jag skulle bära mig åt för att förena de två parallella handlingstrådarna. Och konstaterar sedan att det lyckas jag med, åtminstone på ett ”symboliskt fullt acceptabelt vis. Holmberg har några kritiska synpunkter, vilket jag uppskattar (jag gillar när kritiker på allvar försöker se helheten), och slutar sedan recensionen på följande vis: ”Sammantaget gör det här Kangers roman till en både uppslukande, mycket spännande och dessutom tänkvärd thriller; det ges ut mycket få svenska spänningsromaner som är bättre än så här.”

Västervikstidningen anser att ”Thomas Kanger levererar än en gång läsvärd spänning, rappt och rakt skrivet, med många intressanta människoöden”.

Gunilla Wedding i Skånskan säger att det är ”en stark bok om vapenförsäljningens fruktansvärda konsekvenser”, och i specialtidningen Dast Magazine låter det så här, skrivet av Nisse Scherman:
”Äntligen. Jag har saknat Thomas Kanger, vars böcker alltid har hållit hög klass. Han har tidigare skrivit sex deckare varav fem i serien om mordutredaren Elina Wiik från Västerås.”
Och sedan om själva boken:
”Allt presenteras för läsaren på ett ovanligt spännande sätt, med en torr underliggande humor och med ett språk som attraherar läsaren. Det är spännande, infernaliskt spännande, och det blir näst intill omöjligt att lägga ifrån sig boken. Speciellt välskrivet är delarna om en fattig kvinna i Vietnam som blir med barn med en amerikansk officer. Hennes problem i det nya landet när soldaterna har lämnat berör en inre sträng. Det märks att författaren är påläst. Både miljöer och människor präglas av trovärdighet.
Det får inte dröja lika länge innan nästa Kanger kommer.”

I Kanon.se skriver Torbjörn Karlgren att ”Thomas Kanger har inte bara ett språk utan även den journalistiska förmågan att effektivt berätta en historia. Dessutom har hans romaner substans, hans internationella utblickar är djupa och välgrundade.” Och tillägger: ”Skickligt och välskrivet. Som alltid.” Recensionen har rubriken Ännu en fullödig Thomas Kanger.

I Norrländska Socialdemokraten sägs att Drakens år är ”Spännande och annorlunda”, och i Gävle Dagblad funderade Anders Wennberg ett tag om Drakens år är en thriller i stil med ”Ockupanterna” eller en polisroman med Elina Wiik i huvudrollen. ”Det visar sig vara både och”, konstaterar han och gillar det, för här har vi ”en författare som kan skriva både klassisk polisroman och lika klassisk internationell agentthriller. Slutomdömet om Drakens år är ”en väldigt spännande roman”.

I sin webtidning Läst och hört i Hängmattan utnämner den gamle deckarräven Iwan Morelius, hedersledamot i svenska deckarakademin, Drakens år till en ”tiopoängare” och korar den redan till årets thriller 2011.

Ja, det är några axplock ur omdömena om Drakens år. Jag lovar att jag inte avstått från att referera några negativa recensioner, för sådana har jag åtminstone ännu inte hittat.